Doradcy zawodowi już po spotkaniu z ABW

ByFundacja Anioły Edukacji

Doradcy zawodowi już po spotkaniu z ABW

8 lutego br, spotkaliśmy się z przedstawicielem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Delegatura w Poznaniu. Czym się zajmuje ABW? Jak dostać się do służby? Czy proces rekrutacji i kryteria selekcji pokrywają się z innymi organizacjami na rynku pracy? Na te i inne pytania odpowiadał przedstawiciel ABW, kpt. Tomasz. Dzieciuchowicz.

Doradcy uczestniczący w spotkaniu wskazali swoje obszary działania i grupy jakim udzielają wsparcia:

  • prowadzą grupowe doradztwo zawodowe, kształtują i koordynują wewnątrzszkolne systemy doradztwa zawodowego dla ponad 2800 uczniów (szkoły podstawowe, licea i technika w Poznaniu, Mosinie, Tarnowie Podgórnym)
  • działają na rzecz studentów m.in. na UAM w Poznaniu – zasięg ponad 1850 studentów
  • prowadzą doradztwo na indywidualne zlecenia – ok. 495 osób rocznie
  • pracują z osobami bezrobotnymi i osobami z niepełnosprawnościami – gościliśmy m.in. doradców zawodowych z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze.

To niesamowite, jak jedno spotkanie może przełożyć się na dalsze przekazywanie informacji o Pracodawcy, specyfice zawodów, poszukiwanych kompetencjach i wspomagać decyzje o karierze – bagatela – ponad 5 000 osób!

Kilka kluczowych informacji o ABW

ABW, czyli…

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – to służba specjalna powołana po to aby chronić bezpieczeństwo Polski przed planowymi i zorganizowanymi działaniami, które mogą w jakikolwiek sposób stwarzać zagrożenie dla naszego państwa (naszej niepodległości, porządku konstytucyjnego, zakłócić funkcjonowanie struktur państwowych, narazić na szwank podstawowe interesy Polski).

Czym się można zajmować pracując w ABW?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta 🙂 Aplikując do ABW do końca nie wiadomo na jakie stanowisko się trafi. To specjaliści w procesie rekrutacji weryfikują predyspozycje, możliwości kandydatów i zestawiając je ich zainteresowaniami proponują adekwatne stanowiska. Pewne jest, że będzie to jeden z zakresów:

  • praca w kontrwywiadzie
  • zwalczanie terroryzmu
  • cyberbezpieczeństwo systemów teleinformatycznych
  • przeciwdziałanie poliferacji Broni Masowego Rażenia
  • zwalczanie przestępstw ekonomicznych
  • zwalczanie przestępczości zorganizowanej
  • współpraca międzynarodowa
  • ochrona informacji niejawcnych
  • analizy i informacje.

Kogo szuka ABW?

Zadania są różnorodne, więc pracę w ABW znajdą absolwenci wszystkich specjalności szkół wyższych a nawet szkół średnich z maturą. Mile widziane są osoby ze znajomością „nietypowych” języków obcych, ale nie jest to wymóg konieczny.

Jak wygląda proces rekrutacji funkcjonariuszy?

Aby zrobić pierwszy krok w rekrutacji do ABW trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.abw.gov.pl lub przesłać swoje CV do wybranej delegatury. Świetną okazją jest też udział w targach na uczelniach, gdzie często goszczą przedstawiciele ABW i podpowiedzą pierwsze kroki. Rekrutacja jest ciągła.

Proces rekrutacji jest wieloetapowy (może trwać nawet do jednego roku !). Szczegóły proceduralne znajdziecie na stronie ABW – NABÓR , my tutaj przygotowaliśmy kilka „smaczków” 🙂

Poza standardem analizy CV i pierwszą rozmową kwalifikacyjną, aplikując do ABW możesz się spodziewać bardzo wnikliwych badań lekarskich (nas zdziwiły np. badania stomatologiczne), badań psychologicznych i psychiatrycznych, wielu osobistych pytań, badania poligrafem (wariografem), sprawdzenie szczególnych umiejętności lub predyspozycji kandydata, w szczególności test wiedzy, test umiejętności, test językowy lub rozmowę kompetencyjną.

Niezwykle istotną częścią weryfikacji w rekrutacji jest sprawdzenie ewidencjach, rejestrach i kartotekach, prawdziwości danych podanych przez kandydata w kwestionariuszu osobowym.

Proces dość zawiły, ale należy pamiętać, że służba w ABW jest związana m.in. z dostępem do broni palnej funkcjonariuszy a to już samo w sobie jest skomplikowana procedura. Do tego dochodzi bezpieczeństwo informacji i „nieszantażowalność” funkcjonariuszy.

Co można zyskać pracując w ABW?

Korzyści jest wiele, poniżej kilka wybranych:

  • po pierwsze to zatrudnienie w największej służbie specjalnej w Polsce,
  • ciekawa praca – potwierdzamy po wysłuchaniu zaledwie kilku historii od naszego gościa 🙂
  • awanse przez mianowanie i związane z nimi jasne zasady wzrostu wynagrodzeń,
  • dofinansowanie do mieszkania, zasiłek na zagospodarowanie, ekwiwalent za umundurowanie,
  • dodatkowy urlop szkoleniowy i wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji,
  • dostęp do infrastruktury sportowej ABW
  • opieka medyczna w dedykowanej placówce
  • nagrody uznaniowe, roczne
  • a na koniec …. emerytura po 25 latach służby – pomyśl, jak zaczniesz pracę po szkole średniej to przed 50. będziesz emerytem 🙂

Nasi doradcy zadawali bardzo dużo pytań i z ciekawością słuchali odpowiedzi. Przygotowywali się do rozmów z uczniami i studentami o pracy w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, „wchodząc w buty uczniów”. Nie były to łatwe pytania 🙂 Otrzymaliśmy deklarację od kpt. Tomasza Dziciuchowicza, że jest otwarty na wizyty bezpośrednie w szkołach średnich lub na uczelniach. Jeśli potrzebujecie kontaktu, dajcie nam znać.

Na zakończenie nie obyło się bez podziękowań dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i zaświadczeń o udziale w spotkaniu dla każdego uczestnika. ….a i były oczywiście pączki!!! (w końcu to był czwartek, tłusty czwartej 😉

Spotkanie to powrót do naszej inicjatywy „Doradztwo dla doradców. Wizyty studyjne w przedsiębiorstwach”. Akcja jest bezpłatna dla każdej ze strony, nie ma też żadnego finansowania – wszystko realizujemy dzięki Wolontariuszom i naszemu partnerowi – Wielkopolskiemu Związkowi Pracodawców oraz dzięki otwartości i zaangażowaniu pracodawców. Zapraszamy kolejne firmy do współpracy!

About the author

Fundacja Anioły Edukacji administrator

Fundacja "Anioły Edukacji" działa od 2017 roku. Opieramy się na założeniu, że człowiek uczy się przez całe życie. Zależy nam na tym, aby każdy mógł uczyć się właściwych rzeczy we właściwy dla siebie sposób. Dlatego prowadzimy doradztwo edukacyjne i zawodowe oraz pomagamy osobom uczącym się, rodzicom, nauczycielom i przedsiębiorcom tworzyć warunki wspomagające rozwój. Promujemy również czytelnictwo książek oraz prowadzimy szkolenia i warsztaty dla różnych grup.