8 lutego br, spotkaliśmy się z przedstawicielem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Delegatura w Poznaniu. Czym się zajmuje ABW? Jak dostać się do służby? Czy proces rekrutacji i kryteria selekcji pokrywają się z innymi organizacjami na rynku pracy? Na te i inne pytania odpowiadał przedstawiciel ABW, kpt. Tomasz. Dzieciuchowicz.
Doradcy uczestniczący w spotkaniu wskazali swoje obszary działania i grupy jakim udzielają wsparcia:
To niesamowite, jak jedno spotkanie może przełożyć się na dalsze przekazywanie informacji o Pracodawcy, specyfice zawodów, poszukiwanych kompetencjach i wspomagać decyzje o karierze – bagatela – ponad 5 000 osób!
Kilka kluczowych informacji o ABW
ABW, czyli…
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – to służba specjalna powołana po to aby chronić bezpieczeństwo Polski przed planowymi i zorganizowanymi działaniami, które mogą w jakikolwiek sposób stwarzać zagrożenie dla naszego państwa (naszej niepodległości, porządku konstytucyjnego, zakłócić funkcjonowanie struktur państwowych, narazić na szwank podstawowe interesy Polski).
Czym się można zajmować pracując w ABW?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta 🙂 Aplikując do ABW do końca nie wiadomo na jakie stanowisko się trafi. To specjaliści w procesie rekrutacji weryfikują predyspozycje, możliwości kandydatów i zestawiając je ich zainteresowaniami proponują adekwatne stanowiska. Pewne jest, że będzie to jeden z zakresów:
Kogo szuka ABW?
Zadania są różnorodne, więc pracę w ABW znajdą absolwenci wszystkich specjalności szkół wyższych a nawet szkół średnich z maturą. Mile widziane są osoby ze znajomością „nietypowych” języków obcych, ale nie jest to wymóg konieczny.
Jak wygląda proces rekrutacji funkcjonariuszy?
Aby zrobić pierwszy krok w rekrutacji do ABW trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.abw.gov.pl lub przesłać swoje CV do wybranej delegatury. Świetną okazją jest też udział w targach na uczelniach, gdzie często goszczą przedstawiciele ABW i podpowiedzą pierwsze kroki. Rekrutacja jest ciągła.
Proces rekrutacji jest wieloetapowy (może trwać nawet do jednego roku !). Szczegóły proceduralne znajdziecie na stronie ABW – NABÓR , my tutaj przygotowaliśmy kilka „smaczków” 🙂
Poza standardem analizy CV i pierwszą rozmową kwalifikacyjną, aplikując do ABW możesz się spodziewać bardzo wnikliwych badań lekarskich (nas zdziwiły np. badania stomatologiczne), badań psychologicznych i psychiatrycznych, wielu osobistych pytań, badania poligrafem (wariografem), sprawdzenie szczególnych umiejętności lub predyspozycji kandydata, w szczególności test wiedzy, test umiejętności, test językowy lub rozmowę kompetencyjną.
Niezwykle istotną częścią weryfikacji w rekrutacji jest sprawdzenie ewidencjach, rejestrach i kartotekach, prawdziwości danych podanych przez kandydata w kwestionariuszu osobowym.
Proces dość zawiły, ale należy pamiętać, że służba w ABW jest związana m.in. z dostępem do broni palnej funkcjonariuszy a to już samo w sobie jest skomplikowana procedura. Do tego dochodzi bezpieczeństwo informacji i „nieszantażowalność” funkcjonariuszy.
Co można zyskać pracując w ABW?
Korzyści jest wiele, poniżej kilka wybranych:
Nasi doradcy zadawali bardzo dużo pytań i z ciekawością słuchali odpowiedzi. Przygotowywali się do rozmów z uczniami i studentami o pracy w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, „wchodząc w buty uczniów”. Nie były to łatwe pytania 🙂 Otrzymaliśmy deklarację od kpt. Tomasza Dziciuchowicza, że jest otwarty na wizyty bezpośrednie w szkołach średnich lub na uczelniach. Jeśli potrzebujecie kontaktu, dajcie nam znać.
Na zakończenie nie obyło się bez podziękowań dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i zaświadczeń o udziale w spotkaniu dla każdego uczestnika. ….a i były oczywiście pączki!!! (w końcu to był czwartek, tłusty czwartej 😉
Spotkanie to powrót do naszej inicjatywy „Doradztwo dla doradców. Wizyty studyjne w przedsiębiorstwach”. Akcja jest bezpłatna dla każdej ze strony, nie ma też żadnego finansowania – wszystko realizujemy dzięki Wolontariuszom i naszemu partnerowi – Wielkopolskiemu Związkowi Pracodawców oraz dzięki otwartości i zaangażowaniu pracodawców. Zapraszamy kolejne firmy do współpracy!
About the author